Sdílení Susila

Stránky o léčení duše i těla, miminkách a kojení

KOJENÍ+výživa miminek

Kojení je ta nejpřirozenější a nejkrásnější věc na světě, zároveň však umění, jemuž se musí naučit jak maminka, tak děťátko. I já patřím mezi ty šťastné, kterým je dovoleno poznat ten nádherný pocit, kdy se miminko přisaje k prsu.

První komplikace však mohou být pro novopečenou maminku velmi skličující a snadno v ní probudí pocit, že je neschopná se o své dítě postarat. A pak se nabízí umělá výživa...... Nevzdávejte to! S láskou a troškou trpělivostí najde vaše tělo s děťátkem společnou řeč a oba budete mít z kojení obrovský prospěch. Fyzický,duševní i duchovní.

Kvalitní umělá výživa sice v nutných případech dokáže mateřské mléko nahradit, bude ale vždy jen náhražkou. Jedinečnost mateřského mléka spočívá v tom, že ho tělo ho, vyrobí  na míru přímo pro vaše dítě. Mění se každým dnem, aby co nejlépe odpovídalo vyvíjejícím se potřebám dítěte. Jedinečné složení mléka stabilizuje hladinu krevního cukru, udržuje zdravé trávení, přirozeně chrání před alergiemi i nemocemi. Proto Světová zdravotnická asociace doporučuje plně kojit neméně šest měsíců.

Tvorbu mléka odstartuje porod a následná produkce mléka vzniká díky čistě instinktivnímu souznění kojence s matčiným tělem. Když pláče nebo saje vaši bradavku, nervová zakončení vysílají zprávu do vašeho mozku, který pak uvolní hormon prolaktin podporující tvorbu mléka, a oxytocin, který vyvolá ‚spouštěcí‘ reflex (svaly kolem mléčných žláz se stáhnou a tlačí mléko ven z prsu). Jinými slovy - pokud chce miminko mléko, vaše tělo mu ho poskytne. Zázrak! Jako vždy to ale v praxi nemusí být tak jednoduché. Dostat mléko do pusinky dítěte je úkol, který už potrápil nejednu maminku...

Novorozené miminko položený na maminčinu hruď se hned po porodu začne instinktivně shánět po bradavce. Některé maminky mají to štěstí, že jen přiloží dítě k prsu a ono spokojeně saje a všechno jde jako po másle. Většinou je však potřeba se technice kojení naučit a budete k tomu potřebovat hodně vůle a trpělivosti.

Poprvé by se  mělo  miminko přiložit k prsu do 30 minut po narození. Sací reflex je v té době nejsilnější a sekrece hormonů oxytocinu a prolaktinu největší.  Dudlík používejtejen  pokud nebude zbytí, nabídněte ho dítěti nejdříve od 6. týdne. Jeho používání totiž narušuje mechanismus kojení a techniku úchopu matčina prsu. To se může pak projevit tím, že dítě bude mít potíž s přisátím k prsu, a hrozí, že vám bradavku poraní.

 

Technika kojení
Jak tedy na to? Připravte dítě do vhodné polohy. Uchopte prs do dlaně, palcem nad dvorcem a ostatními prsty pod ním. Dotkněte se bradavkou rtu či tvářičky dítěte, čímž vzbudíte sací reflex. (Podobně můžete během dne zjistit, zda má dítě potřebu mléka - po jemném doteku na jeho tvář by se mělo instinktivně otáčet za pohlazením a hledat váš prs).

Když dítě otevře pusinku, přitiskněte je k sobě a vsuňte mu do úst bradavku spolu s co největší částí dvorce. Nehlaďte ale dítě po tváři při kojení - váš dotek ho zmate, pustí se a bude hledat prs jinde. V prvních dnech dávejte dítěti napít během jednoho kojení střídavě z obou prsů, později už prsy střídejte na jednotlivá kojení.

Pokud máte prsy před kojením příliš nalité, trochu mléka odstříkejte - bradavka změkne a dítě se může lépe přisát. Jestliže máte pocit, že se mléko nespouští, použijte teplý obklad nebo sprchu, popřípadě si půl hodiny před kojením dopřejte šálek teplého čaje.

Miminko můžeme kojit zpočátku klidně i každou hodinu či dvě. Za pár dnů nebo týdnů už ale každá mamina instinktivně pozná, kdy má dítě hlad, a vytvoříte si pravidelný režim.

Je nutné dbát na správnou výživu. Denně byste měla přijmout asi o 500 kcal více, aby se mléko tvořilo, jak má. Pamatujte, že vše, co sníte, předáváte v mléce dítěti. Váš jídelníček by měl být bohatý na ovoce, zeleninu, ryby a s určitou opatrností mléčné výrobky.

Pozor na potraviny, které nadýmají (květák, luštěniny atp.) - způsobují bolení bříška i dítěti, a na tropické ovoce a jahody - mohou miminku způsobit alergickou reakci. Neškodí ani sklenka vína nebo piva, od jejich vypití do kojení by ale měly uběhnout aspoň dvě hodiny.

Vzhledem k tomu že podstatnou složkou mateřského mléka je tuk, neměla byste se v době kojení uchylovat k redukčním dietám a konzumovat nízkotučné či odtučněné výrobky.

 

Výživa Magdalenky ve 20.měsíci života

Vzhedem k tomu,že mi spousta maminek píše, abych uveřejnila, jak pokračuji s Magdalenkou v její výživě, velmi ráda to dělám.

Mám to štěstí, že Magdalenka dobře jí vše,co jí maminka uvaří. Možná je to tím, že nic jiného nepoznala,možná patřím mezi ty šťastné maminky, které nemají problémy s dětským papáním:).

Ještě stále kojíme a kojit ještě asi nějaký čas budeme.Vyhovuje nám to oběma, je to zdravé a my si to spolu užíváme.K pití kromě mateřského mléka používáme dětské bylinkové čaje nebo Roibos,většinou jen k snídani.Během dne má Magdalenka nejraději čistou pramenitou vodu, ničím nepřislazovanou.Při nachlazení čaj z čerstvého zázvoru, který zahřívá organismus a odhleňuje.

Snídaně se skládá z mateřského mléka a pečiva s máslem rostlinného či živočišného původu,někdy Lučiny.

Ke svačince dávám vařená nebo syrová jablíčka a hrušky,hroznové víno,dětskou přesnídávku (nepřislazovanou),párkrát do týdne jogurt.Ale pokud se objeví rýma nebo vlhký kašell, jogurty na čas přestanu dávat a zahlenění je pryč.Tropické ovoce se snažím nedávat, ochlazuje organismus a to není vhodné ani pro dospělé,natož pro děti a v zimních měsících.

K obědu vaříme mrkev,kukuřici,hrášek,celer,petržel,brokolici,květák...s bramborama,kuskusem,pohankou,polentou,červenou čočkou...jako zdroje bílkovin důležité pro dětský organismus krůtí,kuřecí maso,sladkovodní nebo mořské ryby (občas) a velmi zřídla vepřové.I když se ho nezříkám úplně.K vaření používám olivový olej,zakysanou smetanu,cibuli,koření-zázvor,kurkuma,kmín,česnek a velmi lehce sůl.

Odpolední svačinka se skládá z pečiva,většinou celozrnného,ovoce o kterém jsem již mluvila  nebo např.kouskem syrové nebo vařené  zeleniny-paprika,brokolice,květák,mrkev.

K večeři většinou máme zeleninové polévky,ochucené pažitkou,kouskem másla nebo zbytky od oběda:).Odpoledne chodíme ven na procházky,takže nejsem zrovna ráda u plotny...někdy je večeře studená,chléb s Lučinou,dětským sýrem a kouskem ovoce nebo zeleniny.

Pokud to shrnu,Magdalenka má pestrou zdravou stravu, takže pokud bude někdy chtít ,,nezdravou" sušenku nebo něco podobného, s klidným svědomím a srdcem jí to dám, pokud bude ostatní strava zdravá.Mlsáme rozinky nebo sušené nesířené ovoce, pokud možno v bio kvalitě.A oblíbené jsou kukuřičné křupky s karobem a fruktozou.Takže zdravé mlsání i pro mne:).

leden 2009 066.jpg

Není nad pocit,kdy se vám miminko úplně odevzdá...Kojení 20.měsíc života mého Sluníčka...

Výživa miminek...aneb jak jsem to dělala a dělám já...

Prvních 6 měsíců jsem opravdu jen a jen kojila.nedala jsem na ,,nevyžádané" rady a nedávala jsem ani čajíčky,ani šťávičky...co na tom,že jsem na tom prý vyrostla a jsem tady a živá...Prostě mateřské mlíčko bylo to jediné,co Magdalenka ochutnala.Chtěla jsem plně kojit i dál,alespoň ještě měsíc, ale hyperaktivita mojí holčičky mi to nedovolila,asi týden před ukončeným 6.měsícem se frekvence kojení začala zvyšovat až na 1x za hodinu,uznala jsem ,že má asi hlad a začala přikrmovat.

Protože preferuji Bio výživu, začala jsem 1.lžičkou od Hami-mrkev-asi týden po lžičkách místo oběda.První den 2 lžičky,druhý 3...no,neměla jsem moc problémů,Magdalenka více ani nevyžadovala a poslušně se ,,dorazila" mlíčkem ode mne.Za týden už snědla polovinu skleničky,což sice nebylo moc,nicméně jako vrabeček jí dodnes...někdy jsem po očku koukala na  ostatní maminky,jak jejich mimi zbaští celou skleničku 100ml nebo dokonce 200ml,ale tam my jsme se nikdy nedostaly.Magdalenka prostě jí zdravě-po malých dávkách a častěji-teda tak po 3 hodinách.Mohla bych jí to závidět.Po týdnu jsme mrkev vyměnily za 1.lžičku květák,později brokolici a vystačily jsme si takhle až do  8.měsíce.Co se týče tekutin,zas jen a jen mateřské mléko.A zařadily jsme ovocné příkrmy,také ze skleniček,podobnou frekvencí místo dopolední,později i odpolední svačiny.

Kolem 8.měsíce jsem přidala brambory,krůtí maso,vlastně jsme až do konce 1.roku používaly jen hotové skleničky od Hami,popř.Hamánka,kde jsem si byla jistá množstvím dusičnanů,absencí konzervantů atd.

V 10.měsíci jsme k mléku přidaly čistou převařenou kojeneckou vodu,občas(2x týdně) bylinkový čaj od Lerosu.

Protože se v rodině vyskytují alergie, jogurty jsme zkusila dát až ve 12.měsíci.Samozřejmé je že bez cukru,konzervantů apod.

Lepek až ve 13.měsících,do té doby kukuřičné křupky,místo těstovin pohanku.

Cukr dodnes nepoužíváme,ani ho nemáme doma.Možná časem použiju občas med či fruktozu.

 Dnes je Magdalence 15 měsíců.Kojím ráno po probuzení,hned to zají krajíčkem chleba s máslem, okolo 9.hod.svačí Bio bílý jogurt s přesnídávkou.Kolem 11.hod usíná při kojení.Po probuzení oběd-brambory,květák,brokolice,krůtí či kuřecí maso,pohanka,kuskus atd.podle toho na co mám chuť i já...jak se říká-po 1.roce by mělo jíst dítě téměř to samé co rodiče.Protože jsem s Magdalenkou sama, Magdalenka jí to samé co maminka, jen já si to někdy tajně více přikořením :).K odpolední svačince ovoce z našich luhů a hájů-jablka,hrušky,švastky,meruňky,broskve apod.No a večeře se stává ze dvou chodů- 1.večeře-mléčná kaše,zeleninová polévka nebo ňamka od oběda a 2.večeře-mlíčko od maminky.A v noci když chce,opět kojíme.K pití kromě mléka stále jen čistá voda či slabý bylinkový čaj.

Nejzdravější a nejšťastnější děťátko v okolí.

Magdalenka 488.jpg

Magdalence již brzy oslaví své 1.narozeniny,kojení je čím dál hezčí a kojíme všude...

Biomáma

Nedávná diskuse o kojení mně inspirovala k tomu, aby se zmínila i o pokračovací výživě kojenců ,malých dětí i nás dospělých. Říkají mi Biomáma. Bios-znamená česky Život.

 

 A co to vlastně biopotraviny jsou? Biopotraviny pochází z bioproduktů, tj. všeho co vyprodukuje ekologické zemědělství.Ekologické zemědělství je  způsob hospodaření, který nepoužívá průmyslově vyrobená hnojiva ani syntetické přípravky proti chorobám , škůdcům a plevelům. Je to zemědělství velmi šetrné k přírodě, využívající přirozenou úrodnost půdy a podporující harmonii při pěstování rostlin i chovu zvířat. Zvířata ani rostliny nejsou stresovány. Je-li STRES jednou z příčin nemocí, pak je HARMONIE předpokladem zdraví. Dalším rozdílem mezi biopotravinami a ,,normálními“ potravinami je způsob zpracování.
Při výrobě biopotravin jsou používány přirozené způsoby zpracování, udržující vysokou nutriční a zdravotní kvalitu biopotravin. U biopotravin není pomocí umělých barviv, aromat , konzervačních látek a dalších umělých přísad zvyšována jejich přitažlivost pro zákazníka. Nenajdete v nich tzv. škodlivá éčka.

Protože jsem sama zastáncem zdravého životního stylu,i já se stravuji-nebo se alespoň ve většině případů snažím-zdravě.Pro svoji 8-měsíční dcerku bych chtěla vždy jen to nejlepší,protože ona je to nejcennější co mám, a proto jsem zcela pro mne zcela samozřejmě zvolila jako příkrmy biopotraviny.Měla a mám to štěstí,že mohu kojit, takže biopotraviny pokládám za dobré pokračování v její výživě.Jak se říká-zdravý základ je důležitý pro další život.Nechci se tu obhajovat,já jsem pevně přesvědčená o své pravdě  a rozhodně si to nenechám od nikoho vymlouvat.Ale o to více mne mrzí,že jsem mnohdy za svoje názory odsuzována.Říkají mi Biomáma a bohužel ve většině případů je to hanlivé označení.Slýchávám,že moje Magdalenka bude přecitlivělá,že mi nebude jíst nic jiného,a že možná bude jíst hamburgery více než kdokoli jiný.

Nejsem fanatik a vím,že když jí budu něco zakazovat,bude to ještě horší.Když bude mít časem chuť na čokoládu a občas nějakou sladkost či ,,nezdravou“ potravinu,rozhodně jí to zakazovat nebudu.Ale pokud se už jako malá naučí zdravému životnímu stylu,nebude to v dospělosti brát jako něco,co je divné.Pro ni bude samozřejmé,že cukr je mnohdy zbytečný a prostě biopotravina je chutnější a zdravější.Její malé tělíčko teď nezatěžuji žádnými škodlivinami,které mohu ovlivnit.Dýchat jí bohužel nemohu nechat zdravější vzduch…

Nikoho nepřesvědčuji o své pravdě,ale žádám jen o respektování mého životního stylu.Každá máma chce pro svoje dítě to nejlepší a já ke své lásce přidávám ještě biopotraviny.Nejsem kvůli tomu lepší,ale ani horší matka.Tak prosím lidi okolo mne,respektujte mne,já respektuji vás.

Ano,já jsem TA Biomáma

http://www.rodina.cz/clanek6198.htm

 

Pro velký zájem ještě jednou...

Prsty se nesmíte dotýkat dvorce. Prs podepírejte zespodu všemi prsty kromě palce ve tvaru písmene C. Palec přiložte vysoko nad dvorec. Tlak palce na prsní tkáň umožní napřímení bradavky.

Bradavka musí být vždy v úrovni dítěte. Drážděním úst bradavkou se vyvolá hledací reflex. Široce otevřená ústa dítěte jako při zívání jsou správnou odpovědí dítěte na tento podnět. Prs musíte dítěti nabídnout tak, aby uchopilo nejen bradavku, ale co možná největší část dvorce, hlavně pod bradavkou. Všechny vaše prsty kromě palce by měly být pod prsem. Brada a nos dítěte se musí dotýkat prsu. Dítě ve správné poloze může volně dýchat. Většina dvorce je v ústech dítěte, více dvorce je vidět nad ústy než pod nimi. Dolní ret je ohrnut ven. Jazyk přesahuje dolní ret. Tváře dítěte nevpadávají dovnitř. Tkáň prsu se před ústy nepohybuje. Při sání se pohybují spánky a uši dítěte.

Jazyk přesahuje dolní ret a je pod mléčnými jezírky (sinusy). Jazyk se pohárkovitě zformuje a uchopí bradavku i s dvorcem. Dásně stlačují dvorec, bradavka se protahuje směrem k zadní části ústní dutiny. Tlak dásní posunuje mléko směrem k bradavce. Vlnovitý pohyb jazyka odpředu dozadu posunuje bradavku i s dvorcem na patro dítěte. Tlakem jazyka o tvrdé patro se mléčné sinusy vyprazdňují a vtlačené mléko pak dítě polkne.

Následky nesprávné techniky kojení: nalité prsy, snížená tvorba mléka, bolestivé bradavky, nespokojená matka, neprospívající a nespokojené dítě.

Zvolte si polohu, která je nejpohodlnější pro vás i pro dítě. Můžete kojit vsedě nebo vleže. Dítě přikládejte k prsu, nikoliv prs k dítěti. Nepřikládejte k prsu dítě, když křičí. Jazyk je při křiku umístěn nahoře a dítě proto nemůže uchopit bradavku.

Dítě by mělo ležet na boku; obličej, hrudník, bříško i kolena směřují k vašemu tělu. Ucho, ramena a kyčle dítěte jsou v jedné linii. Zbytečně se nedotýkejte hlavičky ani tváře dítěte, aby nedošlo k matení sacího reflexu. Pokud se dotýkáte hlavičky, prsty nesmí přesáhnout spojnici ušní linie. Mezi vámi a dítětem nesmí být žádná překážka (např. spodní ruka dítěte, uzel na zavinovačce).

Pokud jste uvolněná a zvolíte správnou polohu, nemělo by vás při kojení nic bolet (bradavka, ramena, záda, ruce).

U kojeného dítěte začínáme s přikrmováním po ukončeném 6.měsíci,u nekojených dětí po ukončeném 4.měsíci.

6. – 7. měsíc
.
Začínáme  zeleninovým příkrmem v poledne, případně kaší večer (nejlépe nemléčnou kaší, která se rozmíchá mateřském nebo umělém mléce. Je možné použít i kaši nemléčnou,která se rozmíchá ve vodě.)

Stále kojíme  miminko dle jeho potřeby. Jak se bude zvětšovat množství příkrmů, budeme kojit méně často a kratší dobu, ale mateřské mléko bude stále  důležitou součástí stravy.Pokud není dítě kojené,používá se umělé mléko.
Množství příkrmů postupně zvyšujte, až za 2-4 týdny nahradí celou jednu mléčnou dávku (ať už MM či UM). Tato dávka by měla být 150-200 ml zeleniny (větší jedlíci i 250 ml). Některým dětem trvá přijmutí příkrmů ještě déle, proto můžete této dávky dosáhnout třeba až za 2 měsíce.

Nový druh zeleniny zkoušíme vždy po 3-4 dnech. Nová zelenina se může podávat samostatně, případně s již nějakými vyzkoušenými druhy.Zelenina, která je vhodná pro začátek: mrkev, brambory-přidáváme kmín,který neutralizuje solanin nebezpečný pro kojence, brokolice-s rozvahou,protože nepochází z našeho kraje, cuketa, okurka, špenát (nepodávejte často a ve velkém množství, je velkou zásobárnou dusičnanů,ideálně by měl být do konce 2. roku života podáván jen z výživ ve skle, kde je hladina dusičnanů přísně kontrolována), dýně, červená řepa, zelený hrášek,fenykl.

Ideální je bio zelenina.Používat můžete samozřejmě i ne bio zeleninu, jen dbejte na to, aby byla čerstvá, kvalitní, bez vad a plody nebyly příliš velké. zeleniny.
U kořenové zeleniny je vhodné ze začátku vykrajovat středy (které obsahují nejvíce dusičnanů), je nutné ji řádně omýt, nejlépe kartáčkem, případně ostrouhat.
Zeleninu ideálně duste v páře (zachová si tak největší množství vitamínů), případně povařte.Do zeleniny přidávejte trošku kvalitního rostlinného oleje (nejlépe olivového), případně malý kousek másla – pro lepší vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích.
Kaše jsou ze začátku vhodné rýžové, kukuřičné (neobsahují lepek), po 8.. měsíci také ječmenné, ovesné a další. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit kupované kaše,nejraději mám Nestlé,většina z nich neobsahuje přidaný cukr.

Nepřislazujeme – miminko si rychle na sladkou chuť zvykne a může potom nesladké pokrmy odmítat. Zvyk na sladké vede později k nadměrnému příjmu cukru, tedy i energie a stává se základem pro vznik obezity.
Nesolíme a nekořeníme až do konce 1. roku věku..
Žádné sladkosti,čokoládu,sušenky apod.

Vaječný bílek dáváme až po roce věku,zatěžuje nezralé ledviny.
Do ukončeného 8. měsíce nepodáváme  pokrmy obsahující lepek.
Nepodáváme  neupravené „obyčejné“ kravské mléko. K přípravě pokrmů je ho možné používat od 1. roku věku, jako samostatný nápoj až po 3. roce věku.
Ryby nedáváme minimálně do 1 roku věku
Do 1 roku nedáváme tvaroh, obsahuje příliš mnoho bílkovin, které zatěžují ledviny.
U kojených, prospívajících dětí není nutné podávat tekutiny zhruba do 9.-10. měsíce..

7. - 8. měsíc

Zhruba za 2-4 týdny po zavedení zeleniny je možné začít podávat maso. Je důležité díky obsahu železa, které se lépe vstřebává z potravin živočišného původu.
Maso dávejte libové, důkladně uvařené,jemně nakrájené či nasekané – kuře, krůta, kachna, husa, hovězí, jehněčí, králičí, telecí.
Dle doporučení se podává nejdříve 1x týdně, další týden 2x týdně, další 3x týdně až se dostanete k frekvenci podávání 6x týdně.Upřímně řečeno,nejsem si zcela jistá,že podávat maso 6x týdně není moc.Kojené dítě dostává všechny živiny z mateřského mléka,takže já osobně doporučuji podávání masa v takovýchto frekvencích zvážit.Já podávám maso 2-3xtýdně.


Zařadíme ovoce.Je možné ho podávat jako dopolední či odpolední svačinu-jablka,
meruňky, hrozny, meloun, banán, avokádo, borůvky.
Ze začátku je vhodné ovoce oloupat a krátce podusit ve vodě (kromě banánu a melounu), později již podávat ovoce čerstvé, není třeba ho tepelně zpracovávat. Plná dávka je u dopolední a odpolední svačiny (což je obvyklá doba podávání ovoce) 100-200 ml. Vhodné je ovocné pyré.

Jako tekutiny jsou vhodné nesladké dětské bylinkové čaje či kojenecká voda.Nesladíme ani cukrem ani medem,ovocné šťávy jen velmi ředěné vodou a nepodáváme je stále,spíš jen pro zpestření.Týdenní Magdalenka

IMG_1916.jpg

 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.